Kutynk VAN, gyereknk lesz
vek ta, - mg hzassgktsnk eltti idtl, - l velnk vizsla kutynk. Felesgem jelenleg terhes, hamarosan gyermeknk fog szletni. Kutyatart s kutyaellenes ismersk, bartok, rokonok szmtalan, sok esetben ellentmond tancsokkal, tletekkel prblnak minket az j lethelyzetre elkszteni. Lassan ttekinthetetlenn s megoldhatatlann vlik ez ltal szmunkra a jvbeli j csaldi szituci. Mi az igazsg, mi a helyes, mi az n vlemnye ?
A csald – egy kzs ember / kutya falka – szerkezetnek megvltozsa valban j lethelyzet el lltja az embert is s a kutyt is. Tapasztalatom szerint azonban a problmk java rszt valban az okozza, amitl nk is joggal tartanak: Az ellentmond s sok esetben alaptalan, a jelen kor szakmai ismereteit nlklz tancsok, tippek, tletek.
A megvltoz letkrlmnyek a kutya szmra kt dolgot jelentenek:
- Az ember / kutya falka egy j taggal szaporodik.
Ez egy termszetes biolgiai folyamat. Azok a kutyk, amelyek egy jl mkd, stabil hierarchikus rangrendszerben lnek, problmamentesen veszik tudomsul, hogy a rangltrn flttk llk kivltsga s feladata az utdnemzs, a csaldszaports. Ezek a -javarszt dominnsnak nem mondhat- kutyk viszonylag knnyedn s gyorsan veszik tudomsul, hogy egytt kell lni az j csaldtaggal.
- Az esetek nagyobb rszben a problmt inkbb a msik dolog jelenti. Ebben an esetben a kutynak az, hogy egy bebugyollt llny, egy kicsi ember kerl a csaldba, nem automatikus s nem is egyrtelm.
Ugyan is a kutya agyban s rzki vilgban teljesen ms kp jelenti azt, hogy ember.
Egy csecsemnek alapveten ms szaga van, nem lbon jr, hanem fekszik, nem beszl, hanem rthetetlen hangokat ad. Ami, meg taln a legfontosabb klnbsg a kutya szempontjbl, hogy az „emberszabs“ emberek mr egy bizonyos fokon a kutya testi szignljaira reaglnak s ezltal velk mr gy egy tbb – kevesebb sikerrel mkd kommunikci alakult ki. Ezzel szemben egy jszltt pici ember a kutya minden kommunikatv szndkt, minden leadott jelzst kzmbssggel fogadja, nem reagl r, vagy a kutya rtelmezse szerint rosszul reagl azokra. Szlssges esetekben nmely , fleg vadszkutya fajtk a sr, kezvel hadonsz csecsemt, mint zskmnyt kezelik.
Nem rt valban krltekintnek lenni, de a tlzott vintzkedsek tovbb bonyolthatjk a dolgot.
Az egyik legjobb, a termszetbl vett kvetend pldt a falkban l farkas anyallat nyjtja. A farkas anyallat ugyanis a szlst kvetend nhny htig tvol tartja a falka tagjait a kicsinyeitl. A falkatagok ezt felttelek nlkl elfogadjk. Majd fokozatosan, hvja oda a falkatagokat, hogy megismerkedjenek a kicsikkel s az kzvetlen, gondos s krltekint felgyelete mellett kerlhetnek az els kontaktusok sorra.
Ez az nk helyzetre szabva rviden ezt jelenti: A kutya magtl nem kzeledhet a kicsihez, csak ha nk a kutyt odahvjk s a kontaktus felvtelt megengedik. A gyerek s a kutya kontaktusnak idejt s intenzitst mindig s kizrlag nk szabjk meg s annak brmely pillanatban trtn megszaktst a kutynak ellenlls nlkl el kell fogadnia.
Ezen viselkedsi alapszably betartsval nagyon j alapok rakhatk le az elkvetkezend hnapokra.
Ahhoz, hogy az j csaldi jvevny rkezse s beilleszkedse harmnikusan zajldjon le, a kutya elksztse s majd az azt kvet, vele val sszeszoktats szksges. Ezeket az intzkedseket azonban tancsos a kutya fajtjra, nemre, korra, szemlyisgre, a helyi viszonyokra, a tartsi krlmnyekre val tekintettel meghatrozni. Ajnlatos a terhessg 6. – 8. hnapja kztt egy szakember segtsgt krni.
Magam egyetlen aranyszably betartst szoktam krni a kisgyermekes kutyatartktl: 7 ven aluli gyermeket ne hagyjanak felgyelet nlkl egytt a kutyval.
Ez a gyerek s a kutya kzs rdeke !
Stefan Siman |