|
A PSZIHOLGUS vlaszol
Rgi adsgunkat trlesztjk azzal, hogy jra idtjuk a Kutyappszicholgus vlaszol cm rovatunkat. Kedves Olvasink, vrjuk leveleiket, amelyekre lapunk oldalain rendszeresen vlaszolni fog Stefan Siman llatterapeuta.
LEPISILT a kutym
Tbb mint kt ve lek kettesben, emeleti talsomban egy kistermet, ajndkba kapott, keverk kutyusommal, - Cspivel. Napkzben, rvid idre gyakorta hagytam eddig is egyedl a laksban, klnsebb problma nlkl. De most, a mlt httl, egy j helyzet llt el. Naponta kminimum 4 ra idtartamra egyedl kell Cspit hagynom. Mr kszldsemet ltva ideges lesz, mindent rgni kezd az elszobban. Tegnap pedig az egszet betetzve, miutn cipmet flhztam, - lepisilt. Mi az oka a viselkedsnek s mit lehet ellene tenni ?
Mindig rmmel fogadom, ha egy kutyatart az okt akarja tudni a kutyja viselkedsnek. Mert csak az okok ismeretben lehet megoldst keresni s tallni.
A kutya szrmazsnl fogva egy falka llat, amelyik a domesztikci (hziasts) folyamn is megrizte a magas szint szocializlt tulajdonsgait. Jelen esetben Cspi egy csupn kt tagbl ll, de valsznleg mg is jl funkcionl ember / kutya falkban l. Van tel s ital, van egy megszokott, a krnyezettl jl krlhatrolt s vdett kzs hasznlat lettr. Nem utols sorban van egy a falkavezr szerept ellt ember, egy trs, akinek j a kzelben lenni, mert az aki a fentiekben flsoroltakat elteremti, illetve azok fltt rendelkezik.
A legtbb kutya elfogadja ugyan, ha tbb-kevesebb idre egyik-msik trs, (falkatag) vagy a gazdja (falkavezr) egyedl hagyja. De minden kutyban van egy gynevezett „elszakadsi flelem“. Ez a kutya fajtjtl, nemtl, lettl, tartsi krlmnyeitl fggen kisebb vagy nagyobb mrtk lehet. Ebben az esetben egy lelki s szellemi traumrl beszlhetnk, amely bizonytalansgot okoz az latban. Ez esetben egy cselekvskombinci trtnik, amely szmra teljesen kiszmthatatlan eredmny lehet. A gazdi, a trs, a falkavezr eltvolodik – s vagy visszajn, vagy nem. Az esly a kutya szmra 50 – 50 %, a ltez legbizonytalanabb s ezrt szmra a legfrtelmesebben elviselhet. A korbbi esetekben valamilyen jelzsek, akarva – akaratlanul – tudattk vele, hogy az egyedllt csak rvid ideig fog tartani s a gazdi visszatrsnek pozitv lmnyvel fog zrdni. Ezen tapasztalatai meggyztk arrl, hogy rdemes vrni, aludni, a lakst rizni, - mert majd egy kis id mlva az „embertrs“ majd visszatr. Az emltett j helyzet egy alapveten ms, a kutya tudatban, szoksrendszerben az elbbiekkel nem sszeegyeztethet llapotot teremt. Ez t elbizonytalantja, ezt nem akarja s a maga mdjn megprblja ezt jelezni, esetleg megakadlyozni a trtns menett. Cspi, a megvltozott letritmus miatt valsznleg egy rendkvl magas stresszllapotba kerlt. Ma mr trudjuk, hogy a klnbz stresszhatsoknak milyen lettani kihatsai vannak a kutyk esetben.
Az llatpszicholgia kt fajta stresszllapotot klnbztet meg: A pozitv- s a negatv hatst.
Jelen esetben a kutyust egyrtelmen az utbbi rinti.
A pisilsnek a kutyknl tbb oka is van.
- A hgyhlyagban felgylemlett vizeletet ki kell rtenie.
- A vizelettel a kutyk egy bonyolult kdrendszer rvn kommuniklni s jellni tudnak. Ennek alkalmazsa fontos tnyezje lehet a falkn belli rangsornak.
- A harmadik okot, mi emberek gy szoktuk fogalmazni, hogy „az izgalomtl (idegessgtl, flelemtl, ijedsgtl) majdnem bepisiltem“
Nos az n kutyjval az utbbi fordult el – a „majdnem“ nlkl, s radsul mg a msodiknak emltett okkal kombinlva. Ugyan is a nagyfok flelem okozta stressz az adrenalin kivlasztson keresztl gy befolysolta a kutya idegrendszert, hogy hirtelen vizeletingert (is) okozott. Ezt az ingert mr kptelen volt visszatartani s egyttal flhasznlta az n vgsnek tn megjellsre.
Ma mr szmtalan j lehetsg s mdszer van a kutyk egyedllti magabiztossgnak a megerstsre.
Kutynknt s esetenknt vltoz, hogy milyen trning s szoktats vezet eredmnyre.
A stresszllapot floldst, egy spezilis krdv kitltse utn, a gazdival kzsen kidolgozott ASP (Anti Stress Programm) keretn bell, rendszerint Bach-virg terpival vagy homeopatis kezelssel kiegsztve lehet elrni. | |