Leptospirosis
A Leptospira canicola, L. Icterohaemorrhagiae, ritkábban a L. pomona, L. grippotyphosa, L. sejroe, L. hardjo által okozott megbetegedés, amely fiatal (1–2 évnél fiatalabb) kutyákban heveny lezajlású, lázzal, étvágytalansággal, sárgasággal, hányással, hasmenéssel, idegrendszeri tünetekkel jár. Felnőtt kutyákban idült vesegyulladást, következményes uraemiát okoz.
Lyme-kór
Világszerte, így hazánkban is előforduló betegség. A kórokozó természetes gazdái a vadon élő rágcsálók, közvetítői a kullancsok. Háziállataink kullancscsípés során fertőződhetnek meg. A betegség lázzal, étvágytalansággal, bágyadtsággal, a csípés helyén bőrpírral (nehéz észrevenni), ízületi fájdalommal jár.
Szopornyica
Világszerte előforduló, nálunk is gyakori betegség. Jellemző rá a láz, amely 41°C-ot is elérhet, majd néhány napos tünetmentes időszak után ismét láz, ekkor már a felső légúti nyálkahártyák hurutja, kötőhártya-gyulladás, mandulagyulladás, hányás, hasmenés is csatlakozik a kórképhez. Előfordul még bőrkiütés, a talppárnák-, az orrtükör hyperkeratosisa, és az idegrendszeri tünetek sorában tompultság, rángógörcsök, mozgászavar, bénulások. Vemhes szuka elvetélhet.
Parvovírusos hasmenés
Magyarországon nagyon elterjedt a betegséget okozó vírus, a vakcinázásnak köszönhetően ritkulnak a megbetegedések. A betegség lázzal, véres hasmenéssel, kiszáradással, kölyökkutyákban szívizomgyulladással jár, magas a mortalitás. A frissen fertőződött állományokban minden korú kutya megbetegedhet, a régóta fertőzött területeken főképpen a 2–5 hónapos ebek. A szívizomgyulladással járó forma a 3–7 hetes kölyökkutyák betegsége. |
Fertőző májgyulladás (Kutya adenovírus 1)
Hazánkban is előforduló, hevenyen lezajló, gyorsan terjedő, hányással, sárgasággal, vérérkárosodással járó betegség. A 3 hónap – 1 év közötti kutyák különösen érzékenyek. A beteg kutyákban a fehérvérsejtek megfogyatkoznak, testszerte ödémák, vérzések keletkeznek, máj-, vese-, és agyvelőgyulladás alakul ki.
Kennelköhögés
Összetett kóroktanú betegség, melynek okozói egymást segítve alakítják ki a kórképet (Kutya adenovírus 2, Parainfluenzavírus 3, Reovírus 1–2, Bordetella bronchiseptica, Pasteurella multocida). A vírusok által legyengített nyálkahártyákban másodlagosan elszaporodnak a baktériumok is. A kezdetben savós orrfolyás, kötőhártya-gyulladás gennyessé válik, a betegek köhögnek, tüdőgyulladás alakulhat ki. A megbetegedés sűrű kutyapopulációkban gyakrabban fordul elő.
Coronavírusos hasmenés
Főleg fiatal kutyákban fordul elő, azonban ritkán felnőtt kutyák is megbetegednek. A beteg kutya étvágytalan, vízszerű hasmenése van, hány, kiszáradhat.
Veszettség
Magyarországon jogszabály által előírt kötelezettség az ebek veszettség elleni oltása. A három hónapos kort betöltött ebeket harminc napon belül be kell oltatni, majd hat hónapon belül újból, majd 12 havonként. Az első két oltásnak egykomponensűnek (csak veszettség elleninek) kell lennie, veszettség elleni kombinált oltást olyan kutya kaphat, amely elmúlt egy éves, és már két veszettség elleni oltást kapott. |